pondělí 19. října 2015

Vizualizace počtu cizinců v ČR

Následně jsme dostali za úkol ta samá data zvizualizovat za pomoci jakéhokoliv programu. Pracovala jsem s Google Fusion Tables a Tableau Public.
Velice záhy jsem zjistila, že pracovat s tužkou a papírem bylo daleko snadnější. Přestože použitá data byla na první pohled dobře uspořádána a z mého pohledu pro počítač snadno čitelná, ukázalo se, že tomu tak není. Vysvětlit Tableau, že roky 2004 až 2014 jsou časové údaje, představovalo pro tento program problém. Nechtělo se mu pochopit, že by ze zadaných dat mohl vytvořit timeline. Nakonec jsem musela data jinak strukturovat a přeformátovat a teprve potom se mi podařilo vytvořit základní graf.

Mým poznatkem tedy je, že hned od počátku, než se člověk pustí do vytváření grafů, musí vědět, jaký typ grafu chce vytvořit a jak by měl data uspořádat, aby je daný software dokázal interpretovat.



Podíl cizinců v ČR ze zemí EU versus mimo EU



Celkový počet cizinců v ČR v průběhu let


 Počet cizinců v ČR z jednotlivých zemí


Počet cizinců v ČR z jednotlivých zemí - detail méně zastoupených zemí

sobota 17. října 2015

Kreslíme grafy

Dostali jsme pastelky! A nic nevykouzlí větší úsměv na obličeji vysokoškoláka studujícího nová média, než když od vyučujícího obdrží pastelky a zápisník.
A proč? Máme za úkol nakreslit grafy bez použití jakéhokoliv softwaru a využít data o počtu cizinců v České republice v průběhu let 2004 až 2014.


celkový počet ze zemí EU versus ostatní státy světa

s přidanou časovou osou
jednotlivé země v čase
celkový počet cizinců v průběhu let
a závěrem pokus o bubble chart jedné země –  Srbska